Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Opptak fra digitalt lederseminar om utvikling av tjenester

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsmarkedstiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Habilitering
    • Helse
    • Psykisk helse
    • Rus
    • Ernæring
    • Seksuell helse
    • Aldring
    • BPA
    • Legemidler
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Selvbestemmelse
    • Miljøterapi
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
Tema og fagområde > Ledelse og organisering

Opptak fra digitalt lederseminar om utvikling av tjenester

3. september 2025 arrangerte NAKU et digitalt seminar for ledere i tjenestene til personer med utviklingshemming. Seminaret samlet ledere fra hele landet til faglige innlegg, erfaringsdeling og refleksjon rundt hvordan kommunale tjenester kan utvikles i krevende tider.

Skrevet av: Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU)
16. juni 2026. Sist oppdatert: 18. juni 2026

Seminaret ble åpnet og ledet av Cato Brunvand Ellingsen. Deretter holdt Eivind Bjerksetmyr fra NAKU en forelesning om «flukt–drop-teori», med søkelys på endringsarbeid og utvikling i tjenestene.

Videre delte Andreas Skjetne og Sander Græsby fra Trondheim kommune erfaringer fra et utviklingsarbeid der de, i samarbeid med NAKU, har jobbet systematisk med kunnskapsbasert praksis i egne tjenester.

Merethe Ulvnes fra Kristiansand kommune presenterte et omfattende endringsarbeid knyttet til boligstruktur og organisering av tjenester, blant annet erfaringer med at flere personer har flyttet fra tradisjonelle bofellesskap til egne leiligheter med mindre bistand.

Merethe og Eivind hadde også en samtale der de gikk nærmere inn på arbeidet i Kristiansand.

Påmeldte til seminaret fikk også anledning til å delta i gruppearbeid, mens en avsluttende samtale der Andreas fra Trondheim kommune fikk selskap av Hilde Weltsch, som også har lang erfaring som leder, og Odd Morten Mjøen fra NTNU, som blant annet har forsket på tematikken. Til slutt snakket Linda Barøy som er redaktør for NAKU sin kunnskapsbank om NAKU sitt arbeid med ledelse som tema.

Bakgrunnen for seminaret er de utfordringene mange kommuner står i, blant annet knyttet til personellmangel, økonomiske rammer og økte forventninger til tjenestene. NAKU ønsker å bidra til utvikling ved å skape arenaer der ledere kan dele erfaringer, diskutere problemforståelse og lære av gode løsninger i praksis.

Vi vil også minne om at NAKU sin kunnskapsbank har egne temasider om ledelse og organisering, med forskningsbasert kunnskap, praksiseksempler og ressurser som kan være nyttige i utviklingsarbeid i kommunene.

Slik refererer du til dette innholdet
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU) (2026) "Opptak fra digitalt lederseminar om utvikling av tjenester" [nettdokument]. Trondheim: NAKU (sist faglig oppdatert 18. juni 2026, lest 12. juli 2026). Tilgjengelig fra https://naku.no/kunnskapsbanken/opptak-fra-digitalt-lederseminar-om-utvikling-av-tjenester
Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • KomPASs et verktøy for PAS
  • Når dårlige tjenester blir dyre
  • Lite tid til fag og folk
  • Kompetansebyggende miljø
  • Variabel og tilfeldig implementering av nasjonal veileder
  • Faglig veileder for brukerundersøkelser fra KF

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

9
jul

KomPASs et verktøy for PAS

KomPASs er et verktøy for å hjelpe tjenestesteder med å innføre positiv atferdsstøtte (PAS) i praksis. Målet er at PAS ikke bare skal være et kurs eller en faglig modell, men en måte å tenke og [...]

Les mer
6
jul

Når dårlige tjenester blir dyre

Det er sjelden vi snakker høyt om samfunnsøkonomi når vi diskuterer tjenester til personer med utviklingshemming. Temaet oppleves lett som teknisk, eller verre: som en trussel mot verdier som omsorg [...]

Les mer
11
jun

Å være en ressurs i samfunnet

Personer med utviklingshemming har ofte blitt forstått ut fra hva de trenger hjelp til. En slik forståelse kan lett føre til at støttebehov blir mest synlig, mens personens egne bidrag, relasjoner og [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Linda Barøy 

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2026 NAKU