Hopp til hovedinnhold
Hjem
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Filmen om psykisk utviklingshemming

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med utviklingshemming
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • Samhandling
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • > Se alle artikler
15. januar 2019 - Diagnose

Filmen om psykisk utviklingshemming

Hva er utviklingshemming? Hva er en diagnose? Hvordan påvirker det ens utvikling? Hvordan påvirker det familien? – Det er noen av spørsmålene som filmen forsøker å svare på gjennom intervju med fagpersoner, foresatte og personer som har utviklingshemming. NAKU ønsker med filmen å belyse et viktig og komplekst tema på en mest mulig tilgjengelig måte og på den måten styrke kompetansen i kommunene. Filmen er dokumentar- og intervjubasert og er ment å være både informativ og spore til refleksjon. NAKU anbefaler at filmen som er delt inn i 4 deler, inngår i opplæringen til alle som yter tjenester til personer med utviklingshemming i Norge. 

Den første filmen er på 24 minutter og tar opp grunnleggende forhold om psykisk utviklingshemming. Vi anbefaler at denne sees før man ser filmene om lett psykisk utviklingshemming, moderat psykisk utviklingshemming og til slutt alvorlig og dyp psykisk utviklingshemming. 

Se filmene oversatt til tegnspråk; film 1, film 2, film 3 og film 4. Filmen er i dag tekstet på norsk, engelsk og dansk og nordsamisk. Se filmen med nordsamisk teksting her. 

I den påfølgende filmen har vi satt sammen alle delfilmene slik at den er en hel film på 56 minutter.  Om du har behov for å laste ned filmen kan det gjøres fra denne siden. 

Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Førerkort og psykisk utviklingshemming
  • E-læring: Allmennlegens møte med utviklingshemmede
  • Et kulturelt perspektiv på utviklingshemming
  • Diagnose: Sjeldne tilstander
  • Spørsmål: Antall personer med utviklingshemming
  • Diagnose: Årsak til psykisk utviklingshemming

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

19
jan

Førerkort og psykisk utviklingshemming

En person med diagnosen psykisk utviklingshemming kan få førerkort på lik linje med andre med godkjenning av spesialist. Denne godkjenningen må bekrefte at helsekravene er oppfylt.

Les mer
4
jan

E-læring: Allmennlegens møte med utviklingshemmede

Kurset gir primært allmennlegen en innføring i aktuelle problemstillinger når man har personer med utviklingshemning på sin liste. Kurset – med sine 13 kapitler om ulike temaer – er også av [...]

Les mer
5
jul

Et kulturelt perspektiv på utviklingshemming

Av Per Koren Solvang Professor i rehabilitering og habilitering, OsloMet – storbyuniversitetet. Et kulturelt perspektiv på utviklingshemming kan bety to ting. For det første kan utviklingshemmede [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

 

Ansvarlig redaktør:

Karl Elling Ellingsen

Redaktør:

Kim Berge

 

NAKU ligger adminstrativt under NTNU

og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2021 NAKU