Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Folkehelseprosjekt i Oslo

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsmarkedstiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Selvbestemmelse
    • Miljøterapi
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
Helse og omsorg > Helse > Ernæring

Folkehelseprosjekt i boliger og aktivitetssenter for utviklingshemmede

Forskning viser at personer med utviklingshemming generelt har høyere forekomst av livsstilssykdommer enn resten av befolkningen, som følge av usunt kosthold og inaktivitet. Samtidig er mange utviklingshemmede helt avhengig av at kommunens tjenester legger til rette for at de etablerer gode levevaner. I Bydel Grorud er det tatt grep for å sikre at alle brukernes kosthold og aktivitetsnivå ivaretas. 

Skrevet av: Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU)
13. mars 2019. Sist oppdatert: 26. september 2022

To personer på stolpejakt i OsloI 2016 ble det igangsatt et folkehelseprosjekt i Bydel Grorud, med fokus på kosthold og fysisk aktivitet i samlokaliserte boliger og på aktivitetssenteret for utviklingshemmede. Hensikten var å sikre gode rutiner for kosthold og fysisk aktivitet, slik at brukernes behov ivaretas. Prosjektet ble finansiert av bydelen og Helsedirektoratet, gjennom tilskuddsordningen «Kompetansehevende tiltak i tjenester til personer med utviklingshemming». To prosjektmedarbeidere, Julie Dønnestad og Inger Mari Dale-Western, gjennomførte prosjektet. 

En innledende kartlegging viste at det i stor grad var opp til hver enkelt bolig hvordan de arbeidet med kosthold og fysisk aktivitet, hvilket medførte store forskjeller i boligenes praksis. Ved manglende rutiner var det økt risiko for at brukernes ernæringsstatus og aktivitetsvaner ikke blir kartlagt, vurdert og fulgt opp. På bakgrunn av kartleggingen ble det våren 2017 utarbeidet felles tiltak, og disse ble implementert over en periode på halvannet år. Tiltakene omhandlet i stor grad systematisering av arbeidet med fysisk aktivitet og kosthold for å sikre at det forblir en del av boligenes og aktivitetssenterets daglige drift, også etter at prosjektet er avsluttet. 

Felles retningslinjer for kosthold og fysisk aktivitet
Modell for arbeidsflyt i prosjektetDe viktigste tiltakene har vært implementering av felles retningslinjer for kosthold og fysisk aktivitet, som baserer seg på Helsedirektoratets anbefalinger. Ved utarbeidelse av retningslinjen for kosthold ble det tatt utgangspunkt i «god ernæringspraksis», som er en sentral modell i Kosthåndboken fra Helsedirektoratet. Videre har trinnene blitt tilpasset brukergruppen. Retningslinjen innebærer å kartlegge brukerens kosthold for å få en helhetlig oversikt over kostholdet, samt forutsetninger og utfordringer knyttet til kostholdet. Andre trinn er å utarbeide en individuell kostholdsplan der kartleggingen legges til grunn. Hensikten med kostholdsplanen er å sikre at brukerne har et næringsrikt og variert kosthold i tråd med Helsedirektoratets anbefalinger, samtidig som individuelle behov ivaretas. Planen inkluderes i hver brukers FAS-perm. FAS er det fagadministrative systemet som anvendes i bydelen. Trinn tre innebærer oppfølging av kostholdsplanen der endringer gjøres ved behov. 

SpinningRetningslinjen for fysisk aktivitet ligner på den for kosthold, og her kartlegges brukernes aktivitetsvaner, behov for aktivitet og interesser. Deretter utarbeides en individuell aktivitetsplan basert på kartleggingen. Hensikten med aktivitetsplanen er å sikre at brukerne, ut fra egne forutsetninger, har et aktivitetsnivå i tråd med Helsedirektoratets anbefalinger.

En viktig del av arbeidet var å bli kjent med brukernes egne ønsker og interesser, og det er av betydning at dette legges til grunn for den individuelle kostholdsplanen og den individuelle aktivitetsplanen. 

I tillegg til retningslinjene er det jobbet med lokale handlingsplaner for kosthold og fysisk aktivitet i boligene og på aktivitetssenteret. Hensikten med lokal handlingsplan er å følge opp arbeidet med kosthold og fysisk aktivitet, samt sikre progresjon og en klar arbeidsfordeling. Det er en dynamisk plan med lokale målsettinger, tiltak og plan for gjennomføring. Det har videre også blitt gjennomført flere kompetansehevende tiltak. 

Hva har prosjektet bidratt til?
En som går på tur med Pokemon GoI løpet av prosjektperioden har alle boligene og aktivitetssenteret utarbeidet lokale handlingsplaner, som har blitt revidert og oppdatert med jevne mellomrom. Arbeidet med de lokale handlingsplanene har ifølge ansatte vært et nyttig verktøy for å sikre at fokuset opprettholdes, og den har dannet grunnlag for refleksjon og diskusjon rundt boligenes praksis og progresjon i arbeidet med kosthold og fysisk aktivitet. 

Da prosjektet ble avsluttet hadde 43 av bydelens 53 brukere individuelle kostholds- og aktivitetsplaner. Der brukerne ikke hadde individuelle kostholdsplaner ble dette i hovedsak forklart med at ansatte opplevde å ha liten oversikt over brukernes kosthold grunnet få vedtakstimer. Ansatte fortalte at det har vært nødvendig å sette av en del tid til arbeidet, hovedsakelig i oppstartsfasen, men at det har vært en nyttig prosess. De kompetansehevende tiltakene har vært nyttige når det gjelder bevissthet og motivasjon i personalgruppen, samtidig som boligenes rutiner og individuelle planer oppleves som mer avgjørende for praksisen. 

I en avsluttende spørreundersøkelse blant ansatte i boligene svarte majoriteten at prosjektet i stor grad har bidratt til økt bevissthet, bedre praksis og økt systematikk i arbeidet med kosthold og fysisk aktivitet. Ansatte omtalte også prosjektet som spennende, lærerikt, motiverende og inspirerende. Flere nevnte at det har vært en bevisstgjørende prosess, og at det har bidratt til økt kompetanse i personalgruppen. På spørsmål om hva som har vært utfordrende, ble tid til å følge opp prosjektet og ansatte nevnt av flere. 

Du kan lese mer om prosjektet og tiltakene i sluttrapporten fra prosjektet. Her finner du også kartleggingsskjema og retningslinjer. 

Slik refererer du til dette innholdet
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU) (2019) "Folkehelseprosjekt i Oslo" [nettdokument]. Trondheim: NAKU (sist faglig oppdatert 26. september 2022, lest 3. juni 2025). Tilgjengelig fra https://naku.no/kunnskapsbanken/folkehelseprosjekt-i-oslo
Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • E-læring om sorgstøtte
  • Fra avvik til suksess: Fredrikstad kommunes forbedringsarbeid i en barnebolig
  • Livsstilsteamet i Sandnes kommune: Fremmer god helse og livskvalitet
  • Psykisk helse: Forskning
  • E-læring om personlig hygiene
  • E-læring om min egen helse

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

2
jun

E-læring om sorgstøtte

For å nå ut til flest mulig tjenesteytere med informasjon om sorgteori og sorgstøtte, har Aldring og helse utviklet e-læringskurset Sorgstøtte til personer med utviklingshemming.

Les mer
15
mai

Fra avvik til suksess: Fredrikstad kommunes forbedringsarbeid i en barnebolig

Det landsomfattende tilsynet med barne- og avlastningsboliger viste at mange kommuner har store utfordringer med å sikre tjenester i tråd med lov og nasjonale føringer. Fredrikstad kommune har etter [...]

Les mer
10
mar

Seniorkurs for personer med utviklingshemming

Nasjonalt senter for aldring og helse arrangerer seniorkurs for personer med utviklingshemming, og de tilbyr også kommunene støtte til å arrangerer slike kurs selv. 

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Linda Barøy 

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2025 NAKU