Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Nasjonal faglig retningslinje om demens

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsmarkedstiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Selvbestemmelse
    • Miljøterapi
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
Helse og omsorg > Aldring

Nasjonal faglig retningslinje om demens

Helsedirektoratet har utgitt en nasjonal faglig retningslinje om demens. 

Skrevet av: Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU)
4. januar 2024. Sist oppdatert: 4. januar 2024

Illustrasjon hentet fra fremsiden av Nasjonal faglig retningslinje om demens. 
Illustrasjon hentet fra fremsiden av Nasjonal faglig retningslinje om demens. 

Vi anbefaler å benytte denne retningslinjen i sin helhet, men vi trekker frem noen kapitler spesielt i arbeidet for personer med utviklingshemming og demens:  

  • I kapitel 6, Utredning ved mistanke om demens og leges oppfølging etter diagnose, påpekes det at personer som har diagnosen utviklingshemming kan være tilfeller der det særlig er aktuelt for fastlegen å henvise videre til spesialisthelsetjenesten. Og at personer med utviklingshemming utredes fortrinnsvis i habiliteringstjenesten.
  • Videre i kapittel 6 omhandler et underkapittel personer med utviklingshemming knyttet til utredning i spesialisthelsetjenesten for noen grupper med særlige behov.  Retningslinjen viser til at personer med utviklingshemming kan ha høyere risiko for å utvikle demens, ettersom de allerede har en kognitiv svikt. Samtidig som at symptomer kan være vanskelig å oppdage. Derfor er det spesielt viktig å ha rutiner som fanger opp endringer i kognitiv fungering og adaptive ferdigheter. Kartlegging bør gjennomføres i stabil livsfase, i alder 40-50 år. Årlig helsekontroll anbefales. 
  • kapittel 7 handler om oppfølging av grupper som kan ha særlige behov for tilrettelegging. Et kapittel her handler om personer med utviklingshemming. Les om forslag til tiltak og samarbeid om personer med utviklingshemming og demens i retningslinjen. 
  • Kapittel 8 Miljørettede tiltak og aktiviteter ved demens. 

Retningslinjen finner du på Helsedirektoratets side. 

Slik refererer du til dette innholdet
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU) (2024) "Nasjonal faglig retningslinje om demens " [nettdokument]. Trondheim: NAKU (sist faglig oppdatert 4. januar 2024, lest 12. mai 2025). Tilgjengelig fra https://naku.no/kunnskapsbanken/nasjonal-faglig-retningslinje-om-demens
Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Seniorkurs for personer med utviklingshemming
  • Psykisk helse: Forskning
  • Utviklingshemming og rus
  • Rus: Lovverk og statlige føringer
  • E-læring: Dokumentasjon av helsehjelp
  • Nasjonale og regionale sentre for rus og psykisk helse

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

10
mar

Seniorkurs for personer med utviklingshemming

Nasjonalt senter for aldring og helse arrangerer seniorkurs for personer med utviklingshemming, og de tilbyr også kommunene støtte til å arrangerer slike kurs selv. 

Les mer
6
mar

Statistikk om utviklingshemming

To nye verktøy gir detaljert innsikt i bruk av kommunale helse- og omsorgstjenester for personer som har mottatt habilitering i spesialisthelsetjenesten. – Et viktig skritt mot likeverdige helse- og [...]

Les mer
11
feb

Livsstilsteamet i Sandnes kommune: Fremmer god helse og livskvalitet

Livsstilsteamet i Sandnes kommune er et eksempel på hvordan målrettet arbeid med ernæring og fysisk aktivitet kan forbedre helse og livskvalitet for personer med utviklingshemming. Deres innsats [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Linda Barøy 

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2025 NAKU