Hopp til hovedinnhold
Hjem
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Rapport: Voksne og eldre med utviklingshemming

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med utviklingshemming
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • Samhandling
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • > Se alle artikler
6. juni 2019 - Arbeid og aktivitet > Dagsenter > Arbeidsrettede tiltak

Voksne og eldre med utviklingshemning og dagens bruk av samarbeidsfora i kommunene

Aldring og helse ved Engeland og Langballe (2017) gjennomførte i 2015 en nasjonal spørreundersøkelse og analyse av nasjonale registerdata.

Bilde av rapporten Om datainnsamlingen
Datagrunnlaget i denne undersøkelsen er samlet inn ved elektronisk spørreundersøkelse til landets kommuner. Av 443 kommuner var det 230 kommuner som besvarte undersøkelsen, som utgjør en deltagelse på 51,9 prosent.

Registerdata er hentet fra befolkningsregistre i SSB, IPLOS og NAVs databaser (FD-trygd og data om sysselsetting og arbeidsmarkedstiltak). Registerdataen hentet fra NAVs register over uføretrygd, dannet grunnlag for uttrekk av personer registrert med utviklingshemming (basert på diagnosekriterier). Utvalget er på 14517 personer i alderen 20-69 år. 

Resultater
Undersøkelsen viser at 24,5 % av personer med utviklingshemming er registrert i en form for arbeidsmarkedstiltak. Dette er fordelt med at 2,5 % har arbeidsmarkedstiltaket VTA i ordinær virksomhet, 21,7 % har VTA i skjermet virksomhet og 0,3 % har andre arbeidsmarkedstiltak (lønnstilskudd, arbeidspraksis, opplæring og avklaringstiltak). I tillegg er det 1,3 % som er registrert i utdanning. Dette synliggjør at de fleste utviklingshemmede som er sysselsatt har arbeidsmarkedstiltaket VTA i skjermet virksomhet, og at de andre tiltakene benyttes i liten grad 

Det er 21,4% personer med utviklingshemming som er registrert med dagtilbud. Over halvparten (53%) er ikke registrert med sysselsetting hverken i dagtilbud, utdanning eller i arbeidsmarkedstiltak. Noe som tilsier at det er en stor andel som ikke er registrert i sysselsettingstiltak. 

Rapporten viser også til at det er variasjon mellom kommunene i organisering og tildeling av arbeidsmarkedstiltak, og dette gjelder også bruk av samarbeidsfora for tildeling og endring av tilbudet. Undersøkelsen avdekker manglende spesialiserte tilbud til eldre personer med utviklingshemming.

Rapporten som kan lastes ned fra lenken under, eller ved å trykke på bildet av rapporten. 

PDF icon nav_-_utviklingshemning_og_bruk_av_samarbeidsfora.pdf
Referanser: 

Engeland, J. og Langballe, E. M. (2017) Nasjonal spørreundersøkelse og analyse av nasjonale registerdata. Aldring og helse, Nasjonal kompetansetjeneste. 

Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Bilstønad
  • Idebank for aktiviteter - TAFF
  • Nettressurser for arbeidsinkludering
  • Rapport: Innfridde mål eller brutte visjoner?
  • Quiz om rettigheter for personer med utviklingshemming
  • Dagsenter

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

4
jan

Bilstønad

For mange med funksjonsnedsettelser er bilen eneste mulighet for å kunne delta i samfunnet på lik linje med andre. Stønad til kjøretøy er hjemlet i «Lov om folketrygd», kapittel 10, samt Forskrift om [...]

Les mer
1
jan

Idebank for aktiviteter - TAFF

TAFF er en nettside med en idèbank over aktiviteter. Nettsiden er resultat fra et prosjekt finansiert av Helsedirektoratet. Dette er et nettsted for å hente ideer over aktiviteter som [...]

Les mer
21
okt

Nettressurser for arbeidsinkludering

FoU-bedriften Karde ferdigstilte i 2020 fritt tilgjengelige nettressurser for å fremme inkludering av mennesker med utviklingshemming på ordinære arbeidsplasser. Det er utviklet én nettressurs [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

 

Ansvarlig redaktør:

Karl Elling Ellingsen

Redaktør:

Kim Berge

 

NAKU ligger adminstrativt under NTNU

og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2021 NAKU