Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Filmforelesning: CRPD som grunnlag for tjenester

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsmarkedstiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Selvbestemmelse
    • Miljøterapi
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
CRPD

Filmforelesning: CRPD som grunnlag for tjenester

FN-konvensjonen om rettighetene for mennesker med nedsatt funksjonsevne slår fast at personer med funksjonsnedsettelse har de samme menneskerettighetene som alle andre. Det er dog mye som tyder på at selv om alle mennesker har de samme rettighetene, så er det mange med funksjonsnedsettelser som ikke er likestilt i dagens Norge. 

Skrevet av: Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU)
26. mai 2019. Sist oppdatert: 12. mars 2024

Daglig leder i Stiftelsen SOR Cato Brunvand Ellingsen har laget en filmforelesning (produsert av Frambu)  i forbindelse med studiet i Helsepedagogikk i møte med sjeldne diagnoser som Frambu har startet sammen med Høgskolen i Innlandet. I forelesninger tar han utgangspunkt i FN-konvensjonen om rettighetene for mennesker med nedsatt funksjonsevne for å påpeke noen elementer som kan trekkes ut av konvensjonen, blant annet knyttet til verdier og holdninger.  Konvensjonen ble ratifisert av Norge i 2013 og blir gjerne forkortet til CRPD. En kan også bruke funksjonsevnekonvensjonen.

En tydelig dokumentasjon på manglende likestilling er NOU 2016:17 På lik linje. Rapporten fra det såkalte rettighetsutvalget viser at utviklingshemmede systematisk blir diskriminert på de fleste samfunnsområder. Regjeringen vil legge frem en stortingsmelding som følger opp rapporten fra rettighetsutvalget. Det er foreløpig uvisst når den vil komme. 

FN komiteen som overvåker Norges etterlevelse av funksjonsevnekonvensjonen uttalte vinteren 2019 at det kan synes som vi er bedre på velferd enn på rettigheter. De er tydelige på at vi i Norge er nødt til å skifte perspektiv. De ønsker at Norge har et større fokus på rettighetene til personer med funksjonsnedsettelse. 

Det første momentet er skillet mellom «legal capacity» og «mental capacity». Alle mennesker har medfødte iboende rettigheter og har dermed rettslig handleevne. Disse rettighetene er konstante uavhengig av personens egenskaper. Alle har rett til å bestemme i eget liv. Alle har de samme rettighetene uavhengig av funksjonsevne.

Personens faktiske mulighet og evne til blant annet å fatte beslutninger i sitt eget liv vil variere fra person til person og kontekst til kontekst. Hvordan vi skal sikre at folk får støtte til å dra nytte av egne rettigheter er sentralt i tjenesteutøvelse.

Det andre momentet som pekes på er et helt sentralt perspektivskifte. Vi har lang tradisjon i tjenestene for å gjøre det vi mener er best for den vi gir tjenester til. En slik retning ligger blant annet forankret i en helsefaglig tradisjon basert på en paternalistisk omsorgsideologi. Vi skal ivareta dem som trenger å ivaretas. Konvensjonen forkaster et slikt utgangspunkt for tjenestene. Konvensjonen krever et perspektivskifte av oss. Funksjonsevnekonvensjonen legger til grunn at tjenestene og tjenesteyterne skal gjøre det tjenestemottakeren selv mener er best ut fra dennes egne ønsker og verdier. 

Det tredje momenet er en relasjonell og sosial forståelse av funksjonshemming. At funksjonshemmingen oppstår i gapet mellom individets forutsetninger og samfunnets krav/ barrierer. Tradisjonelt har vi innen velferdstjenestene sett på funksjonshemming som noe individuelt. Noe som skal fikses eller medisineres. Vi har sett på dette som en egenskap ved det enkelte individ. Forskning og aktivisme innen funksjonshemming peker på noen helt andre mekanismer. Selv om folk har ulike funksjonsvariasjoner, oppstår ikke funksjonshemmingen før vi møter barrierer i samfunnet. En slik forståelse av funksjonshemming er svært viktig for hvordan vi som enkeltpersoner, samfunn og tjenestene forholder oss til mennesker med funksjonsnedsettelse. 

Menneskerettigheter og funksjonsevnekonvensjonen må være et førende verdigrunnlag for tjenesteutøvelse. Den skal være et kompass for beslutninger du foretar i din arbeidshverdag. Hvilke handlinger vil være slik at andre vil kunne si at du har FN-konvensjonen om rettighetene for mennesker med nedsatt funksjonsevne som viktig verdigrunnlag når du utøver tjenester?

Forelesningen er publisert med tillatelse fra Frambu.

Referanser

Her følger noen av referansene som Cato nevner i filmen: 

Kristin Molvik Botnmark: Møt meg der jeg er. I all min utilstrekkelighet. 

Video av Chester Finn

Les også mer om funksjonsevnekonvensjonen i denne artikkelen av Kjersti Skarstad.

Slik refererer du til dette innholdet
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU) (2019) "Filmforelesning: CRPD som grunnlag for tjenester" [nettdokument]. Trondheim: NAKU (sist faglig oppdatert 12. mars 2024, lest 11. mai 2025). Tilgjengelig fra https://naku.no/kunnskapsbanken/filmforelesning-crpd-som-grunnlag-tjenester
Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Støttemateriell for beslutningsstøtte
  • Bestemme selv: Innovativ tjenesteutvikling i Bærum kommune
  • E-læring om likestilling, inkludering og mangfold
  • E-læring om CRPD
  • Brukerråd i Harstad – Blir sett og hørt
  • Medbestemmelse med husråd

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

15
apr

Støttemateriell for beslutningsstøtte

God beslutningsstøtte er viktig for at mennesker med utviklingshemming skal kunne bestemme selv og leve liv i tråd med egne ønsker og verdier. Et norsk prosjekt har tilpasset et rammeverk for [...]

Les mer
14
apr

Bestemme selv: Innovativ tjenesteutvikling i Bærum kommune

Bærum kommune har gjennomført et prosjekt kalt "Bestemme selv", som har som mål å forbedre tjenestene for personer med utviklingshemming. Prosjektet vant innovasjonsprisen i Bærum kommune i 2022 og [...]

Les mer
23
aug

E-læring om likestilling, inkludering og mangfold

Bufdir, i samarbeid med KS, har utviklet e-læringskurs om likestilling, inkludering og mangfold. 

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Linda Barøy 

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2025 NAKU