Hopp til hovedinnhold
Hjem
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Spørsmål: Antall personer med utviklingshemming

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med utviklingshemming
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • Samhandling
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • > Se alle artikler
3. mars 2020 - Tema og fagområde > Diagnose

Spørsmål: Antall personer med utviklingshemming

Hvor mange personer med utviklingshemming blir født pr. år i Norge og hvor mange personer med utviklingshemming finnes i Norge, over og under 16 år?

Vi har ikke sikre tall på hvor mange personer som har utviklingshemming i Norge. I forskningen om forekomst av utviklingshemming i Norge spriker anslagene.

Verdens helseorganisasjon (WHO) viser til at mellom 1-3 prosent av befolkningen har utviklingshemming. I land med mangelfull fødselsomsorg, dårlige levekår og skadelig naturmiljø er forekomsten høyere. Meld. St. nr.45 (2012-2013) viser til at et anslag i Norge kan ligge på 1,5 prosent av befolkningen.

Folketallet i Norge ifølge SSB er på 5.367 580 personer i 4. kvartal 2019. Hvis vi for enkelthetsskyld runder dette ned til 5.3 millioner så vil beregning på 1,5 prosent som Meld. St. nr. 45 anslår tilsi 79 500 personer med utviklingshemming. I en rapport fra Helsedirektoratet om utredning og diagnostisering av utviklingshemmede (2019) viser de til at forekomst av utviklingshemming i Norge ligger mellom 0,95 prosent og 1,23 prosent, dette tilsvarer mellom 47.000 og 61.500 personer.

I NOU 2016:17 fremgår det at rundt 24 000 personer er registrert med diagnose psykisk utviklingshemming, som er 0,4 prosent av befolkningen. Disse tallene er basert på hvor mange personer med utviklingshemming hver kommune rapporterer inn til helsedirektoratet. I 2019 ble det innrapportert 19 438 personer med utviklingshemming over 16 år.

Tallene kan tyde på at det er flere personer med utviklingshemming som ikke inngår i dette materiale, og at det kan være flere personer som fyller kriteriene til diagnosen, men som ikke er diagnostisert.

Når det gjelder hvor mange fødsler der det er en kjent utviklingshemming, så foreligger det ikke statistikk på dette pr. i dag i Norge. En rapport fra 2007 gir noe informasjon om dette spørsmålet, de viser blant annet til en undersøkelse der forekomst av psykisk utviklingshemming var 6,2 pr 1000 barn.

PDF icon vivilvivil[1][1]_0.pdf
Referanser: 

Helsedirektoratet (2019) Utredning og diagnostisering av utviklingshemming. Rapport til Helse- og omsorgsdepartementet. Publisert 19.09.2019. Helsedirektoratet. 

Meld. St. 45 (2012-2013) Frihet og likeverd – om mennesker med utviklingshemming https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/meld-st-45-2012--2013/id731249/sec1?q=antall

NOU Norges offentlige utredninger 2016:17 På lik linje Åtte løft for å realisere grunnleggende rettigheter for personer med utviklingshemming https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/nou-2016-17/id2513222/sec3?q=antall

Regjeringen (2018). Kriteriedata til inntektssystemet for kommunene 2018 https://www.regjeringen.no/no/tema/kommuner-og-regioner/kommuneokonomi/inntektssystemet-for-kommuner-og-fylkeskommuner/id2353961/

Sosial- og helsedirektoratet (2007) Vi vil, vi vil, men får vi det til? Levekår, tjenestetilbud og rettsikkerhet for personer med utviklingshemming. Rapport IS-1456 https://naku.no/sites/default/files/vivilvivil%5B1%5D%5B1%5D_0.pdf

Del artikkelen:

Melding til Stortinget 45. Frihet og likeverd

Bilde av melding til stortinget nr. 45

Relaterte artikler

  • Spørsmål diagnose: Antall med utviklingshemming/ boformer
  • Førerkort og psykisk utviklingshemming
  • E-læring: Allmennlegens møte med utviklingshemmede
  • Avhør av personer med utviklingshemming- et felt som krever spesialkompetanse
  • Et kulturelt perspektiv på utviklingshemming
  • Diagnose: Sjeldne tilstander

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

19
jan

Førerkort og psykisk utviklingshemming

En person med diagnosen psykisk utviklingshemming kan få førerkort på lik linje med andre med godkjenning av spesialist. Denne godkjenningen må bekrefte at helsekravene er oppfylt.

Les mer
11
jan

Informasjonsside om vergemål

Vergemål er et frivillig hjelpetiltak for personer som på grunn av sykdom, skade eller funksjonsnedsettelse ikke klarer å ivareta sine interesser selv. Ansvarsområdene kan blant annet være å hjelpe [...]

Les mer
4
jan

E-læring: Allmennlegens møte med utviklingshemmede

Kurset gir primært allmennlegen en innføring i aktuelle problemstillinger når man har personer med utviklingshemning på sin liste. Kurset – med sine 13 kapitler om ulike temaer – er også av [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

 

Ansvarlig redaktør:

Karl Elling Ellingsen

Redaktør:

Kim Berge

 

NAKU ligger adminstrativt under NTNU

og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2021 NAKU