Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Snoezelen: Melhus Sansesenter

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
19. februar 2021 - Helse og omsorg > Kultur og fritid > Aktivitetsområder

Snoezelen: Melhus Sansesenter

Melhus Sansesenter er et kommunalt drevet senter som også nabokommuner benytter seg av. Senteret har 7 sanserom og en sanselig gang som kan skape en positiv ramme for lek, samspill og utvikling. Hvem som kommer til sansesenteret avhenger av behovet til den enkelte. Melhus sansesenter får mange henvisninger fra personer som trenger hjelp til avslapning, finne nye interesser, bli mer aktiv og deltakende o.l.
Fysioterapeut, ergoterapeut, pedagog  eller vernepleier er ofte henvisere til en interessekartlegging. Etter en utprøving får mange erfaringer og opplevelser som de tar med seg i hverdagen.

Brukergrupper
Når man er under 26 år og har varig og vesentlig nedsatt funksjonsevne, kan man søke NAV HMS om å få utstyr som hjelp til aktivisering og stimulering. Melhus sansesenter tilbyr både enkeltbesøk for interessekartlegging og opplevelsestime, og faste regelmessige besøk.

Alle babyer på rundt 2 måneder i Melhus, får muligheten til å besøke senteret som et ledd av Helsestasjonens tilbud. Foreldre kan blant annet betrakte de små som ligger på gulvet og kjenner vibrasjoner fra musikken. Andre barn i barnehagealder kan prøve både ballbasseng og gynge. De har gode erfaringer med at man kan bygge vennskap i sanserommene, gjennom leken: Hva liker jeg, hva liker du?

Skolebarn kan få et fast tilbud som en del av skoledagen, og velge å slappe av i vannsengen: Denne tunge dynen virket avslappende.  Dette kan også  gi ungdommer «nye og gode» erfaringer om seg selv, og fremme kroppsbevissthet. Psykisk helsetjeneste er en annen instans som henviser til senteret. Hvordan kan sansene bidra til en bedre psykisk helse? Tåler jeg lite sanseinntrykk eller trenger jeg litt ekstra?

            

Melhus sansesenter har et fokus på å skape et helsefremmende tilbud, der nettopp det å bli sett og dele opplevelse står sentralt.

Lenke til Melhus Sansesenter finner du her 

Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Snoezelen
  • Aktivitetsområder
  • Kommunikasjon
  • Utviklingshemming og ernæring: Forskning
  • URO – et prosjekt om utviklingshemming og rus
  • Nettressurser om trening og fysisk aktivitet

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

12
jan

Utviklingshemming og ernæring: Forskning

Hva sier forskning om utviklingshemming og ernæring, og hvilke verktøy og ressurser er tilgjengelig i Norge? Dette kan du lese om i denne artikkelen

Les mer
4
jan

Tvang og makt: Utfordrende atferd og årsak

Utfordrende atferd er den korrekte betegnelsen vi skal bruke når vi snakker om atferd som kan være vanskelig for brukeren eller de som er sammen med og omgås brukeren. Årsaken til at man ønsker å [...]

Les mer
20
des

URO – et prosjekt om utviklingshemming og rus

URO- Utviklingshemming, Rus, Opplysning, er et IOGT-prosjekt finansiert av Stiftelsen Dam. IOGT er en ideell organisasjon som har som mål at det skal være lett å ta rusfrie valg. I URO-prosjektet vil [...]

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Kim Berge

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2023 NAKU