E-plattform for foreldre til barn med utviklingshemming
Seks organisasjoner fra fem europeiske land, har kommet sammen for å lage en e-læringsplattform for foreldre til barn med utviklingshemming.
Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.
Dette nummeret har fokus på selvbestemmelse for personer med utviklingshemming.
Mange tenker ikke så nøye over hva selvbestemmelse er, men kanskje mer på hva det innebærer eller bare tar den for gitt. Utviklingshemmede vi har snakket med omskriver selvbestemmelse til «bestemmer sjøl, ja» eller «ingen kan tvinge meg, nei». Sant og si er vel det at man ikke lar noen tvinge seg til å gjøre noe, det sterkeste uttrykket mange har på den retten selvbestemmelsen gir oss. Dette er innledningen til en artikkel som tar opp selvbestemmelse for utviklingshemmede. Artikkelen ser på utviklingshemmede sin representasjon i norske medier, selvbestemmelse og medborgerskap og selvbestemmelse og bruk av tvang og makt. I hovedreportasjen møter vi kommunale tjenesteytere som fokuserer på å legge til rett for selvbestemmelse. Magasinet avsluttes med en kronikk av Michael L. Wehmeyer. Wehmeyer er en anerkjent amerikansk professor som forsker og skriver om selvbestemmelse.
Du kan lese det elektronisk her.
Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».